Sot festa e Sulltan Novruzit, Nishani: Politikanët të fokusohen te mirësia

Publikuar tek: aktualitet, më 10:24 22-03-2015 Sot festa e Sulltan Novruzit, Nishani: Politikanët të fokusohen te mirësia

Sikurse vëllezërit e tyre në mbarë botën, besimtarët bektashinj në Shqipëri kanë festuar sot ditën e Sulltan Novruzit. Në këtë ditë kremtohet ditëlindja e imam Aliut dhe ndryshe njihet nga besimtarët si dita e rilindjes së madhe.

Për ketë festë urimi i parë vjen nga presidenti Bujar Nishani i cili iu ka uruar të gjithë besimtarëve mbarësi e begati në  festën e Sulltan Novruzin.

Nishani tha se është e rëndësishme që të gjithë politikanët të orientohen nga mirësia dhe drejtësia.

“Në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, janë ende të gjalla kujtimet e gjyshërve tanë të cilët kishin mësuar shkrim e këndim Shqip nëpër teqe të shenjta që ishin shndërruar në shkolla dhe baballarë patriotë në mësues.Me rastin e kësaj feste të mrekullueshme, me shpirt e me zemër, u uroj të gjithëve:Mbarësi, mirëqenie, begati, mirëkuptim, pajtim, paqe, dashuri, shprese”, uron Nishani

Por presidenti nuk ka harruar të vëjë theksin edhe tek harmonia fetare

“Sulltan Novruzi bart në thelbin e vet harmoninë ndërfetare. Lumnimi që kjo festë u shkakton njerëzve me besime të ndryshme, është prova, dhe vetë ne jemi dëshmitarët”, shkruan presidenti në urimin e tij.

Kryetari i Kuvendit Ilir Meta i ka uruar të gjithë besimtarët të kenë më shumë qetësi dhe dashuri, duke mos pranuar të bëjë asnjë komenti mbi kërkesën për arrestimin e dy deputetëve, Meta ka përsëritur urimin e tij.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Policia dhe OSHEE vijojnë kontrollet për vjedhjen e energjisë elektrike
Festa Kombëtare e Greqisë, Dule në Korçë: Forca tonë është identiteti »
Article Logic
Execution time: 0.011112928390503
array(1) { ["section"]=> string(57) "sot-festa-e-sulltan-novruzit-nishani-uron-beismtaret-6607" }