Sot festohet 7 Marsi, Dita e Mësuesit

Publikuar tek: kulture-art, më 09:33 07-03-2020 Sot festohet 7 Marsi, Dita e Mësuesit

Sot në të gjitha trevat shqiptare festohet 7 Marsi, dita e mësuesit.

Një festë e cila i kushtohet personelit edukues të shkollave dhe universiteteve.

Kjo festë kombëtare nisi 128 vjet më parë, më 7 mars 1887, pasi në Korçë u hap Mësonjëtorja e parë e shkollës laike shqipe.

Që nga ajo ditë, 7 marsi festohet në Shqipëri si dita e mësuesit, për të përkujtuar atë ngjarje të rëndësishme kulturore dhe historike.

Në këtë ditë institucionet e vendit organizojnë evente të ndryshme, në shenjë vlerësimi të traditave më të mira të shkollës kombëtare shqipe, të figurës së nderuar të mësuesit.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « “Ex Nihilo” e hapur për publikun, e gjithë familja Rama në mbështetje të Gregut
»
Article Logic
Execution time: 0.0086019039154053
array(1) { ["section"]=> string(43) "sot-festohet-7-marsi-dita-e-mesuesit-197715" }