Sot fillloi mësimi por nxënësit shkruajnë me doreza e kapuçë, kushtet skandaloze në shkolla (FOTOT)

Publikuar tek: aktualitet, më 11:06 16-01-2017 Sot fillloi mësimi por nxënësit shkruajnë me doreza e kapuçë, kushtet skandaloze në shkolla (FOTOT)

Për dy javë shkollat qendruan mbyllur dhe si arsye nga ministria e Arsimit dhe ajo e Shëndetësisë u dha gjendja gripale.

Shumë u treguan skeptikë lidhur me këtë duke akuzuar shtetin se në fak,t mbyll shkollat për shkak të kushteve skandaloze e mungesës së ngrohjes. Ndonëse mësimi sot ka vijuar normalisht, problemet me ngrohjen janë shumë të dukshme.

Në dy shkolla 9-vjeçare në qytetin e Korçës “Sotir Gurra” dhe “Naim Frashëri” si pasojë e problemeve me kaldajat janë reduktuar orët në 35 minuta ndërsa nxënësit shkruajnë me dorezat vënë.

E njëjta situatë edhe ne zonat e thella malore ku trashësia e borës ka shkuar deri 25 cm dhe temperaturat në minus 7 gradë kanë sjellë reduktim të oreve të mesimit! Me iniciativë të drejtorëve të këtyre shkollave është vendosur reduktimi i orëve .

m.jpg

m1.jpg

m2.jpg

m3.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ja nga se rrezikohen fëmijët nëse qëndrojnë brenda gjatë gjithë ditës
Benzi përplaset me mbrojtëset anësore, plagosen 2 persona në Lezhë-Shkodër »
Article Logic
Execution time: 0.0099921226501465
array(1) { ["section"]=> string(102) "sot-fillloi-mesimi-por-nxenesit-shkruajne-me-doreza-e-kapuce-kushtet-skandaloze-ne-shkolla-fotot-65649" }