Sot hapet Sheshi Skënderbej, zbulohet çfarë i ka "vjedhur" atij të Divjakës

Publikuar tek: foto-e-dites, më 07:11 10-06-2017 Sot hapet Sheshi Skënderbej, zbulohet çfarë i ka

Sheshi “Skënderbej” ditën e sotme inagurohet me një koncert madhështor. Përveç gjelbërimit të shtuar dhe pllakave nga të gjitha trojet e vendit, ajo që ka bërë përshtypje në sheshin e ri, janë shatërvanet.

Ato janë projektuar që të jenë shumëngjyrësh dhe në pika të ndryshme të tij. Dhe siguisht që shatërvanet janë një nga aspektet më të bukura në projektin e sheshit “Skënderbej”.

Por në fakt ndërtimi i një sheshi me shatërvane shumëngjyrëshe nuk është një ide origjinale. Pasi kjo ide është “kopjuar” nga sheshi qëndror i qytetit të Divjakës, i cili më herët në kuadër të projektit të “Rilindjes Urbane” është transformuar me shatërvane shumëngjyrëshe. Ky detaj është dhe e përbashkëta mes këtyre dy qyteteve tejet të ndryshme nga njëra tjetra.

 

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Tragjedi kulturore, shembet manastiri 400 - vjeçar në Sarandë
Hapet sheshi “Skënderbej”, ftohet në Bienalen e Arkitekturës në Çikago 2017 »
Article Logic
Execution time: 0.0069038867950439
array(1) { ["section"]=> string(78) "sot-hapet-sheshi-skenderbej-zbulohet-cfare-i-ka-vjedhur-atij-te-divjakes-81927" }