Sot mbush 97 vjeç, kush është gruaja që ka turbulluar jo pak herë “ujrat historike” në Shqiperi

Publikuar tek: aktualitet, më 08:58 08-02-2018 Sot mbush 97 vjeç, kush është gruaja që ka turbulluar jo pak herë “ujrat historike” në Shqiperi

Ajo sot mbush plot 97 vjeçe.

Dhe në këto 28 vite të tranzicionit, është figura më kontroverse që ka ngjallur kaq shumë debat për jetëgjatësinë e saj.

Bëhet fjalë për Nexhmije Hoxhën, gruan e ish-diktarorit të regjimit komunist Enver Hoxha, që sot në 8 shkurt, mbushi jo pak por plot 97 vjeç, si një dëshmitare e gjallë për të parë atë se çfarë është bërë në kohën që qeveriste me bashkëshortin e saj, por edhe cfarë ndodh në demokraci. Nexhmije Hoxha lindi në 8 shkurt 1921 në Manastir.

Në 1928 familja e saj u shpërgul në Tiranë. Pas rënies së komunizmit, në janar 1992 u arrestua nën akuzën e abuzimit me fondet dhe u dënua me 9 vjet burg ndërkohë që në shkallën e dytë të gjykimit u bënë 11 vite burg. Në fundvitin e kaluar, u përhap lajmi i ndarjes së saj nga jeta, por që rezultoi një lajm i pavërtetë. Fëmijët e saj e përgënjeshtruan menjëherë lajmin.

Preng Cuni, i Partisë Komuniste i ka kushtuar sot një status për 97 vjetorin: Vajzes emancipuar, antifashistes oreve para, komunistes vendosur, dhe bashkshortes se Udheheqesit Enver Hoxha, simboli qendreses femres shqiptare, shoqes Nexhmie Hoxha.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Superaksioni masiv gjatë natës i drejtuar nga Altin Qato, kush janë 5 personat e shumëkërkuar që u arrestuan nga FNSH dhe RENEA (EMRAT)
Vizat amerikane, Ambasada e SHBA jep njoftimin e rëndësishëm »
Article Logic
Execution time: 0.012998104095459
array(1) { ["section"]=> string(99) "sot-mbush-97-vjec-kush-eshte-gruaja-qe-ka-turbulluar-jo-pak-here-ujrat-historike-ne-shqiperi-109540" }