Sot, një dekadë pa dramaturgun Arthur Miller

Publikuar tek: kulture-art, më 15:02 10-02-2015 Sot, një dekadë pa dramaturgun Arthur Miller

Dramaturgu ameriakn Arthur Miller,mbetet ndër të paktët emra , veprat e të cilit janë ngjitur në skenën e teatrit shqiptar, përpos përplasjeve me ideologjinë komuniste. Dhe ka qenë pikërisht priudha e komunizmit kur shqiptarët janë njohur me veprat më të famshme të dramaturgut si; “Shtrigat e Salemit” apo “Pamje nga ura”, vepra të cilat edhe sot e kësaj dite vazhdojnë e risillen në skenën e tatrit tonë.

Miller është karakteristik në mënyrën sesi e sjell individin në raport me shoqërinë dhe realitetin pasi ai I ngjiz konfliktit edhe stilin e tragjedisë greke duke e ndërthurur me teknikat e teatrit modern.

Arthur Miller ra në sytë e publikut mbarëbotëror, veçanërisht gjatë fundit të viteve 1940, 1950 dhe 1960 e hershme. Gjatë kësaj kohe, ai u nderua me Çmimin 'Pulitzer" për Dramë; dëshmoi para Komitetit të Aktiviteteve të Un-American House.

Miller ishte i martuar me aktoren Marilyn Monroe. Ai mori princin e Çmimit Asturias në 2002 dhe Çmimin e Jeruzalemit në 2003. miller, vdiq më 10 shkurt të vitit 2010.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.035542964935303
array(1) { ["section"]=> string(48) "sot-nje-dekade-pa-dramaturgun-arthur-miller-2955" }