Sot votohet për kryebashkiakun e Stambollit, në zgjedhjet e 31 marsit fitoi kundërshtari i ERDOGANIT (KANDIDATËT)

Publikuar tek: bota, më 11:56 23-06-2019 Sot votohet për kryebashkiakun e Stambollit, në zgjedhjet e 31 marsit fitoi kundërshtari i ERDOGANIT (KANDIDATËT)

Rezidentët në Stamboll do të rikthehen në votime për të zgjedhur kryetarin e Bashkisë, pas votimit të 31 marsit, ku kandidati i opozitës fitoi me 13 mijë vota më shumë kundrejt kandidatit të Partisë së presidentit Erdogan.

Por Komisioni i zgjedhjeve në Turqi, tha se procesi kishte parregullsi, dhe vendosi ribërjen e procesit të dielën.

Ekrem Imamoglu, fitoi me 13 mijë vota në zgjehdjet e para. Duke i konsideruar si “luftë për demokracinë”, edhe sondazhet e nxjerrin sërish fitues kandidatin opozitar të Erdoganit Binali Yildirim, edhe në këto votime të reja.

Do të jenë 15 milionë votues që duhet të marrin pjesë në zgjedhje, dhe sic shprehet vetë Erdogan, “kush fiton Stambollin, fiton Turqinë”.

Imamoglu, 49 vjec vjen nga partia popullore republikane. Ndërsa kundërshtari I tij Yildirim është një nga themeluesit e partisë së Erdoganit AKP dhe ka qenë kryeministër nga 2016-2018, kur Turqia u kthye në republikë presidenciale. Ai u zgjodh kryetar parlamenti në shkurt.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013263940811157
array(1) { ["section"]=> string(117) "sot-votohet-per-kryebashkiakun-e-stambollit-ne-zgjedhjet-e-31-marsit-fitoi-kundershtari-i-erdoganit-kandidatet-169385" }