SPAK vendos ‘REKORD’ dhe 'mbush' arkat e qeverisë, dënon korçarin që i dha 5 mijë lekë policit, gjykata: T’i kalojnë shtetit

Publikuar tek: aktualitet, më 16:07 26-11-2020 SPAK vendos ‘REKORD’ dhe 'mbush' arkat e qeverisë, dënon korçarin që i dha 5 mijë lekë policit, gjykata: T’i kalojnë shtetit Fotomontazh

SPAK u krijua me idenë se do të “bëjë namin” duke luftuar korrupsionin, ku shënjestër parësore ishin zyrtarët e lartë. Mirëpo prej disa ditësh janë bërë publike disa afera korruptive që “po godasin rëndë” këtë fenomen.

E fundit është afera me 5 mijë lekë të vjetra që një shtetas nga Korça Erion Nënçe ka bërë, duke ia ofruar këtë shumë policit rrugor. Ky veprim e ka çuar këtë të fundit si të pandehur para gjykatës së SPAK-ut, duke e dënuar me 40 orë punë të detyrueshme, për interesin publik, raporton gazetari Elton Qyno.

SPAK ka hetuar dhe marrë të pandehur, Erion Nënçen nga Korça, për akuzën e “Korrupsionit aktiv të personave që ushtrojnë funksione publike”.

Në vendimin përfundimtar gjykata thotë se: "…shuma e parave e sekuestruar, në cilësinë e provës materiale, një kartëmonedhë 500 lekëshe, të konfiskohet dhe të kalojë në favor të shtetit…”. Ky është dënimi i radhës i qytetarëve të korruptuar që ka dhënë SPAK, për akuzën e korrupsionit.

Ky dënim vjen pas dy “sukseseve” të tjera të SPAK, pasi disa ditë më parë janë dënuar dy shtetas të cilët i dhanë 10 mijë lekë të vjetra policit rrugor.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Nis lagjja e re në Ndroq, do ndërtohen 74 shtëpi dhe do strehohen 350 banorë, Veliaj: Shqipëria ringrihet edhe më e fortë falë punës për rimëkëmbjen e vendit
SHIFRAT E FUNDIT/ Mbi 600 raste të reja me COVID në 24 orë, 10 qytetarë humbin betejën me koronavirusin »
Article Logic
Execution time: 0.012232065200806
array(1) { ["section"]=> string(124) "spak-vendos-rekord-dhe-mbush-arkat-e-qeverise-denon-korcarin-qe-i-dha-5-mije-leke-policit-gjykata-t-i-kalojne-shtetit-229218" }