Spanja i heq autonominë, kreu i Katalonjës deklaratë: Të rezistojmë

Publikuar tek: bota, më 14:13 28-10-2017 Spanja i heq autonominë, kreu i Katalonjës deklaratë: Të rezistojmë

Udhëheqësi katalanas Carles Puigdemont ka bërë thirrje për "opozitë demokratike" dhe rezistencë për marrjen e kontrollit nga Spanja.

Ai premtoi se do vazhdojë  të"punojë për të ndërtuar një vend të lirë". Qeveria spanjolle ka larguar Katalonjën nga autonomia dhe ka marrë përgjegjësinë për qeverinë e saj.

Masat erdhën të shtunën pasi parlamenti katalanas votoi "PRO" shpalljes së pavarësisë.

Një buletin zyrtar i shtetit hodhi poshtë udhëheqësin katalanas dhe dha kontrollin e Katalonjës për Zëvendës Kryeministrin e Spanjës, Soraya Saenz de Santamaria.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Uashingtoni sanksionon 39 kompani ruse të armatimeve
Nuk pritej, ky shtet europian do të njohë zyrtarisht pavarësinë e Katalonjës »
Article Logic
Execution time: 0.012757062911987
array(1) { ["section"]=> string(71) "spanja-i-heq-autonomine-kreu-i-katalonjes-deklarate-te-rezistojme-97542" }