Spanja lëshon urdhër arresti për kryeministrin izraelit, Benjamin Netanyahu

Publikuar tek: bota, më 19:09 16-11-2015 Spanja lëshon urdhër arresti për kryeministrin izraelit, Benjamin Netanyahu

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu dhe shtatë zyrtarë të tjerë rrezikojnë të arrestohen nëse shkelin në tokën spanjolle pasi një gjyqtar spanjoll ka lëshuar një urdhër arresti efektiv për ta.

Sipas “Herald Tribune” në Amerikën Latine, gjyqtari Jose de la Mata ka urdhëruar policinë dhe rojen civile ta njohtojnë nëse Netanyahu dhe 6 zyrtarët e tjerë shkelin në Spanjë, pasi rrezikojnë të arrestohen lidhur me sulmet ndaj “Freedom Flotilla” në vitin 2010.

Çështja ka të bëjë me anijen civile “Mavi Marmara” e cila u tha se theu bllokadën izraelite ndaj Palestinës, ndërsa forcat speciale izraelite vërshuan në anije dhe vranë 9 aktivistë. “Freedom Flotilla” është një organizatë humanitare turke. Një zëdhënës izraelit tha se "ky veprim konsiderohet një provokim dhe po punon me autoritetet spanjolle për ta anuluar".

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01098108291626
array(1) { ["section"]=> string(80) "spanja-leshon-urdher-arresti-per-kryeministrin-izraelit-benjamin-netanyahu-25569" }