Spanja voton të dielën, frikë nga rritja e ekstremit të djathtë

Publikuar tek: bota, më 17:00 27-04-2019 Spanja voton të dielën, frikë nga rritja e ekstremit të djathtë

Spanja do të votojë të dielën, ndërsa politikën e ka pushtuar frika e një rritje te ndjeshme të ekstremit të djathtë.

Këto janë zgjedhjet e treta të përgjithshme në Spanjë gjatë katër vjetësh dhe loja elektorale ka ndryshuar.

Përkrahja  për Partinë Konservatore ka rënë, ndërsa socialistët, edhe pse janë në avantazh, nuk e kanë një mbështetje të qartë sa për të krijuar qeverinë.

Sondazhet parazgjedhore tregojnë se gati 4 në 10 zgjedhës ende nuk e kanë ndarë mendjen se kujt do t’ja japin votën e tyre.

Disa analistë vendas kane bindjen se çështja e Katalonjës do të jetë vendimtare në këto votime, dhe jo kriza ende ekzistuese e ekonomisë.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013391017913818
array(1) { ["section"]=> string(69) "spanja-voton-te-dielen-frike-nga-rritja-e-ekstremit-te-djathte-162084" }