SPD-ja fiton përkrahjen e elektoralit pasi Schulz vendos të sfidojë Merkelin

Publikuar tek: bota, më 16:30 31-01-2017 SPD-ja fiton përkrahjen e elektoralit pasi Schulz vendos të sfidojë Merkelin

Partia gjermane e qendrës së majtë Socialdemokrate (SPD) ka fituar vrullshëm elektorat pasi ish-shefi i Parlamentit Evropian, Martin Schulz mori udhëheqjen e partisë për të kandiduar kundër kancelares gjermane, Angela Merkel në zgjedhjet e muajit shtator.

SPD-ja ka përkrahjen e 26 për qind të elektoratit, pesë pikë përqindje më lart se një jave më parë, sipas të dhënave të anketës të publikuara mbrëmë nga Insa.

Partia Kristiandemokrate e Merkelit (CDU) ka mbetur në 32,5 për qind, ndërsa të Gjelbrit, Demokratët e Lirë (FDP), të majtët e “Die Linke” dhe të djathtët e “Alternativa për Gjermaninë” (AfD), që të gjithë  kanë vërejtur se përkrahja e tyre është reduktuar me 0,5 dhe 1,5 pikë përqindje.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Policia bastis Parlamentin pas skandalit për punën false të gruas së politikanit
Ngjarje e çuditshme: Personi misterioz i përfshirë nga flakët sillet sikur nuk ka ndodhur asgjë (Video) »
Article Logic
Execution time: 0.010485887527466
array(1) { ["section"]=> string(82) "spd-ja-fiton-perkrahjen-e-elektoralit-pasi-schulz-vendos-te-sfidoje-merkelin-67248" }