SPEKTAKOLARE/ Artefakte të perandorit August zbulohen në Durrës (FOTOT EKSKLUZIVE)

Publikuar tek: kulture-art, më 10:27 24-02-2017 SPEKTAKOLARE/ Artefakte të perandorit August zbulohen në Durrës (FOTOT EKSKLUZIVE)

Një tjetër zbulim spektakolar në Durrësin Arkeologjik.

Këtë herë gjatë gërmimeve janë zbuluar artefakte të perandorit August. Fotoja e parë, siguruar nga newsbomb.al - pllaka e kthyer mbrapsht-dhe fotoja e dytë- gropa që nxjerr në pah shtresën e tretë, dukshëm të nxirë, sipas arkeologëve tregojnë djegien e Dyrrahut pas tërmetit të madh të vitit 1272.

Duket sikur Vangjush Dako dhe historia e Durrësit po ndeshen “kokë më kokë”, pasi sa më shumë që gërmon Dako, aq më shumë dalin në dritë zbulime të reja, si një minierë ari.

S’na mbetet gjë tjetër veçse të  presim ç’do bëjë tani kryebashkiaku që, sipas informacioneve të newsbomb.al do mbledhë sot Këshillin Bashkiak por një gjë është e qartë: Dako duhet të ndalë marrëzinë me Velierën.

s.jpg

s1.jpg

s2.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021107912063599
array(1) { ["section"]=> string(85) "spektakolare-artefakte-te-perandorit-august-zbulohen-ne-durres-fotot-ekskluzive-69797" }