Spitalla e Durrësit shpallet “zonë e lirë ekonomike”

Publikuar tek: aktualitet, më 19:59 28-01-2015 Spitalla e Durrësit shpallet “zonë e lirë ekonomike”

Qeveria shqiptare ka miratuar sot në mbledhjen e saj shpalljen e zonës së Spitallës në Durrës si “zonë të lirë ekonomike”. Kjo zonë ka sipërfaqje 500 ha dhe lloji i veprimtarisë që do të zhvillohet në këtë zonë është prodhuese, industriale dhe agropërpunim; tregtare dhe magazinim mallrash; shërbime.

Periudha e funksionimit të zonës është 35 vjet dhe ajo do të jepet me çmimin simbolik 1 euro.

Një tjetër vendim i marrë në mbledhjen e sotme nga qeveria është edhe njohja reciproke e patentave midis Shqipërisë dhe Malit të Zi.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « E zë masivi i dheut, plagoset minatori
Drejtori i Teatrit Kombëtar:I besova "shtrigës" te historia e Borëbardhës »
Article Logic
Execution time: 0.01052713394165
array(1) { ["section"]=> string(55) "spitalla-e-durresit-shpallet-zone-e-lire-ekonomike-1757" }