Sporti në ZI, SHUHET legjenda e futbollit botëror Diego Armando MARADONA

Publikuar tek: sport, më 17:23 25-11-2020 Sporti në ZI, SHUHET legjenda e futbollit botëror Diego Armando MARADONA Diego Armando Maradona

Bota e futbollit mban frymën.

Një lajm i hidhur vjen nga Argjentina, teksa mësohet se ka ndërruar jetë në moshën 60-vjeçare si pasojë e një arresti kardiak legjenda e futbollit botëror Diego Armando Maradona.

Ylli argjentinas prej javësh ishte në gjendje të rënduar pasi kreu dhe një operacion në kokë. Ai ka ndërruar jetë ditën e sotme në shtëpinë e tij, pas një mpiksje gjaku në tru.

02 July 1982 - FIFA World Cup - Argentina v Brazil - Diego Maradona of Argentina - (photo by Mark Leech/Offside/Getty Images)

Diego Armando Maradona lindi më 30 tetor 1960, ish-menaxher futbolli dhe një ish-futbollist profesionist i dalë në pension. Së fundmi ka qenë trajner i klubit Argjentinas Primera División Gimnasia de La Plata.

Ai vlerësohet gjerësisht si një nga futbollistët më të mirë të të gjitha kohërave, dhe nga shumë si më i madhi ndonjëherë. Vizioni, pasimi, kontrolli i topit dhe aftësitë e driblimit të Maradonës u kombinuan me shtatin e tij të vogël, gjë që i dha atij një qendër të ulët graviteti duke e lejuar atë të manovronte më mirë se shumica e futbollistëve të tjerë.

Prania dhe udhëheqja e tij në fushë patën një efekt të madh në performancën e përgjithshme të ekipit të tij, ndërsa ai shpesh do të veçohej nga kundërshtarët. Një talent i parakohshëm, Maradona mori pseudonimin "El Pibe de Oro" ("Djali i Artë"), një emër që qëndroi me të gjatë gjithë karrierës së tij.

Maradona ishte lojtari i parë në historinë e futbollit që vendosi tarifën e transferimit të rekordit botëror dy herë, së pari kur u transferua te Barcelona për një rekord botëror atëherë 5 milion £, dhe së dyti, kur u transferua te Napoli për një tarifë tjetër rekord 6.9 milion £. Ai ka luajtur për Argentinos Juniors, Boca Juniors, Barcelona, ​​Napoli, Sevilla dhe Newell's Old Boys gjatë karrierës së tij në klub dhe është më i famshmi për kohën e tij në Napoli dhe Barcelona ku fitoi vlerësime të shumta.

56-Maradona-scaled.jpg

Në karrierën e tij ndërkombëtare me Argjentinën, ai fitoi 91 ndeshje dhe shënoi 34 gola. Maradona luajti në katër Kupa Botërore FIFA, përfshirë Kupën e Botës 1986 në Meksikë, ku ai ishte kapiten i Argjentinës dhe i udhëhoqi ata në fitoren ndaj Gjermanisë Perëndimore në finale, dhe fitoi Topin e Artë si lojtari më i mirë i turneut. Në çerekfinalen e Kupës së Botës 1986, ai shënoi të dy golat në një fitore 2–1 kundër Anglisë që hyri në historinë e futbollit për dy arsye të ndryshme. Goli i parë ishte një faull i njohur si "Dora e Zotit", ndërsa goli i dytë pasoi një driblim prej 60 m mbi pesë lojtarë të Anglisë, i votuar "Qëllimi i Shekullit" nga votuesit e FIFA.com në 2002.  

Maradona u bë trajner i Argjentinës në nëntor 2008. Ai ishte në krye të ekipit në Kupën e Botës 2010 në Afrikën e Jugut para se të largohej në fund të turneut. Ai ishte trajner i klubit me qendër në Dubai Al Wasl në Pro-League të Emirateve të Bashkuara Arabe për sezonin 2011–12. Në vitin 2017, Maradona u bë traineri i Fujairah para se të largohej në fund të sezonit. Në maj 2018, Maradona u shpall si kryetari i ri i klubit Bjellorus Dynamo Brest. Ai arriti në Brest dhe u prezantua nga klubi për të filluar detyrat e tij në korrik. Nga shtatori 2018 deri në qershor 2019, Maradona ishte trajner i klubit meksikan Dorados.

Diego-Maradona-1986.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « VIDEO/ Portieri katalanas bën aventurë, Atletiko Madrid mposht Barcelonën dhe ngjitet në krye
»
Article Logic
Execution time: 0.013833045959473
array(1) { ["section"]=> string(78) "sporti-ne-zi-shuhet-legjenda-e-futbollit-boteror-diego-armando-maradona-229101" }