Stadi i parë i të prekurve me Covid-19, Skënder Brataj tregon recetën fillestare

Publikuar tek: aktualitet, më 21:36 12-11-2020 Stadi i parë i të prekurve me Covid-19, Skënder Brataj tregon recetën fillestare

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka treguar disa nga medikamentet e recetës që jepet për të infektuarit me Covid-19 në stadin e Parë.

Në emisionin Opionion ai zbuloi një listë me disa prej tyre, që vijojnë si më poshtë:

Forma e lehtë- Stadi 1

Në moshat e reja dhe të pa shoqëruar me sëmundje të tjera jepen

1. Vitaminoterapi, Vitaminë D, Zink
2. Lëngje
3. Antipiretike kur ka temperaturë si paracetamol ose antininflamatoe josteroide
4. Trisol kur ka diare
5. Shurup kolle kur ke kollë

Format e lehta në të sëmurët kronikë mund të fillohet mjekim nga goja edhe me antibiotik si azitromicin apo levofloxsacin sipas rastit dhe atiagregant nga goja si aspirinë 100mg.

Të sëmurët kronikë që marrin antikogulantin sipas diagnozës e vazhdojnë atë (psh xsarett0 15 mg)

Capture_copy.JPG

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « ‘Kombi shqiptar krenohet me harmoninë e shkëlqyer ndërfetare’, presidenti Ilir Meta mesazh lutjeje për George Frendos dhe Anastas Janullatos
Bombola e oksigjenit bën zhurmë, pacienti i infektuar me Covid e pranon: Shqetësohemi sa më s’ka, por… »
Article Logic
Execution time: 0.012722015380859
array(1) { ["section"]=> string(86) "stadi-i-pare-i-te-prekurve-me-covid-19-skender-brataj-tregon-receten-fillestare-227517" }