Standard & Poor’s vlerëson ekonominë shqiptare si pozitive dhe të qëndrueshme

Publikuar tek: ekonomi, më 19:32 05-08-2016 Standard & Poor’s vlerëson ekonominë shqiptare si pozitive dhe të qëndrueshme

Agjensia prestigjioze e vlerësimit të kreditit  Standard & Poor’s, ka vlerësuar ekonominë shqiptare  si të “qëndrueshme” dhe “pozitive” duke e kategorizuar në grupin B + / B.

"Ne besojmë se performanca e qëndrueshme ekonomike  e Shqipërisë dhe përmirësimi i vazhdueshëm në konsolidimin e saj fiskal do të vazhdojë, pavarësisht rrezikut të rrëshqitjet fiskale për shkak të zgjedhjeve të përgjithshme të vitit 2017 ose presioneve të financimit të jashtëm", ​​ka thënë në një deklaratë Standard & Poor’s.

"Perspektiva e qëndrueshme pasqyron pikëpamjen tonë të rreziqeve të balancuara  në vlerësimin e Shqipërisë gjatë 12 muajve të ardhshëm, pasi ne presim që Shqipëria do të vazhdojë konsolidimin fiskal që është përcaktuar  nga Fondi Monetar Ndërkombëtar, ndërkohë që përmban rreziqet potenciale për ekonominë dhe politikat e saj"- shtoi ajo.

Sipas agjensisë Standard & Poor’s, eksportet kanë luajtur një rrol kyç në rritjen ekonomike të vendit.

“Ne presim që ekonomia e Shqipërisë do të rritet me një mesatare vjetore prej 3.7% gjatë 2016-2019 , me rritjen e kërkesës së brendshme , pasi kontribuon në  performancën e rritjes gjatë viteve të ardhshme”-shprehet S&P.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010379076004028
array(1) { ["section"]=> string(81) "standard-poor-s-vlereson-ekonomine-shqiptare-si-pozitive-dhe-te-qendrueshme-48894" }