Statistikat shokuese tregojnë pse djemt e rinj kanë frikë nga marrëdhëniet

Publikuar tek: bota, më 17:40 28-06-2017 Statistikat shokuese tregojnë pse djemt e rinj kanë frikë nga marrëdhëniet

Një hulumtim i ri ka zbuluar së fundmi se të rinjtë në epokën dixhitale janë larg takimeve ballë përballë dhe marrëdhënieve intimite.

 Hulumtimi nga Rrjeti i Stabilitetit Familjar tregoi se gjashtë nga 10 të rinj të moshës 16-19 ekziston frika se ata kurrë nuk do të gjenjnë dashurinë dhe studimi shpjegoni se si interneti porn luan një rol të madh në formësimin e pikëpamjeve të adoleshentëve mbi marrëdhëniet.

Një në tre nga 500 burrave thanë se presin që seksi në jetën e vërtetë të jetë si ajo është në pornografi, 63 për qind e të rinjve që pranuan që i shikojnë të paktën një herë në javë dhe 28 prë qind shprehen që shohin pesë herë ose më shumë në javë.

Raporti i titulluar Dashuri, Dështim dhe Vetmia paraqet një tablo të pengesave që kanë të rinjtë e sotëm për të qenë të lumtur.

60 për qind shqetësohen për të qenë vetëm, 61 për qind janë të frikësuar se ata do të zhgënjehen nga një marrëdhënie dhe 55 për qind janë të shqetësuar se të tjerët do të tallen nëse ata janë emocionalisht të hapur.

Kjo mungesë e arsimit dhe normalizimit të çon në izolimin e të rinjve të cilët mendojnë se ata janë të vetmit që kanë të bëjnë me çështje të cilat në realitet janë shumë të zakonshme.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01042914390564
array(1) { ["section"]=> string(80) "statistikat-shokuese-tregojne-pse-djemt-e-rinj-kane-frike-nga-marredheniet-84321" }