Statuja e mistershme prej druri më e vjetër se piramidat (Foto-Video)

Publikuar tek: kulture-art, më 14:31 06-09-2015

“Shigiri i Madh” është një statujë prej druri 5 metra e lartë e gjetur në vitin 1890 në Siberi dhe që ka shkaktuar debat te shkencëtarët lidhur me gdhendjet e saj misterioze dhe të padeshifrueshme deri më tani.

Por misteri është thelluar edhe më shumë ditët e fundit kur analizat treguan se statuja është 11 mijë vjeçare, shumë më e vjetër nga sa mendohej më parë.

big-shigir-1024x638.jpg

Kjo e bën “Shigirin e Madh” statujën më të vjetër prej druri në botë dhe më shumë se dyfishin e moshës së piramidave të Egjiptit dhe Stonehenge. Tashmë statuja prej druri qëndron në Muzeun e Yekaterinburg, Rusi, duke pritur për dikë që të zbërthejë shenjat e saj misterioze.

inside_full_length_dark_black.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.023306131362915
array(1) { ["section"]=> string(73) "statuja-e-mistershme-prej-druri-me-e-vjeter-se-piramidat-foto-video-20098" }