Statujat që puthen dhe përshkojnë njëra-tjetrën, ja historia e trishtë e dashurisë

Publikuar tek: kulture-art, më 09:53 14-10-2015

“Burri dhe gruaja” nga skulptorja gjeorgjiane Tamara Kvesitadze është e mrekullueshme - dy njerëz të skalitur me disqe metalike - por instalacioni bëhet edhe më mbresëlënës kur mëson se statujat lëvizin dhe fshehin një hisotri të dhimbshme dashurie.

Statujat përfaqësojnë një djalë mysliman, Ali, dhe një princeshë gjeorgjiane të krishtere, Nino, personazhe nga novela e autorit azerbaxhanas Kurban Said. Statujat afrohen pranë, puthen dhe vazhdojnë rrugën e tyre duke kaluar ndërmjet njëri-tjetrit, përfundimisht të ndarë duke u përballur me drejtime të kundërta. Përfaqësuesi i “ndarjes së personazheve” nga pushtimi i Rusisë Sovjetike.

statujat.jpg

Statujat shpërthejnë në jetë çdo ditë në orën 07:00 në qytetin bregdetar të Batumit në Gjeorgji, udhëtimi i tyre ndodh ngadalë, gati 10 minuta.

s1.jpeg

s2.jpeg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.028190135955811
array(1) { ["section"]=> string(87) "statujat-qe-puthen-dhe-pershkojne-njera-tjetren-ja-historia-e-trishte-e-dashurise-23089" }