Statusi i gjyqtarëve dhe prokurorëve, Kushtetuesja tërhiqet për vendim

Publikuar tek: aktualitet, më 13:01 08-03-2017 Statusi i gjyqtarëve dhe prokurorëve, Kushtetuesja tërhiqet për vendim

Gjykata Kushtetuese është tërhequr për të marrë një vendim në lidhje me statusin e gjyqtarëve dhe prokurorëve të cilët kërkojnë që ligji të shpallet anti-kushtetues.

Ankimimi i ligjit është bërë nga Shoqata dhe Unioni i gjyqtarëve, ku sipas tyre ky ligj është antikushtetues dhe madje cënon pavarësinë e gjyqësorit dhe shkel standardet e përcaktuara nga Komisioni i Venecias. Ndërkohë vetëm pak orë më parë gjykata është shprehur se shqyrtimi i kërkesës do të bëhet kur të dëgjohen të gjitha palët.

Ligji për statusin e gjyqtarëve dhe prokurorëve u miratua në Kuvend në muajin tetor vetëm me votat e mazhorancës

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Del rezultati i autopsisë së gruas që u gjet e vrarë dy ditë më parë në Bërzhitë, detajet shokuese
Artan Fuga i përgjigjet me sfidë Shaban Muratit: Më trego një tender që kam fituar unë… »
Article Logic
Execution time: 0.012987852096558
array(1) { ["section"]=> string(75) "statusi-i-gjyqtareve-dhe-prokuroreve-kushtetuesja-terhiqet-per-vendim-71189" }