Strategjia e BMW, deri në 2025-ën vjen me 25 modele elektrike

Publikuar tek: bota, më 23:04 07-09-2017 Strategjia e BMW, deri në 2025-ën vjen me 25 modele elektrike

Pronari i kompanisë së automjeteve luksoze BMW paraqiti sot strategjinë e zhvillimit të sektorit elektrik, duke njoftuar prodhimin e 25 modeleve elektrike deri në vitin 2025, vetëm pak ditë larg Sallonit të Automjeteve në Frankfurt.

Prodhuesi gjerman, që është pak më para në këtë fushë se sa bashkëatdhetarët e tjerë, Volkswagen dhe Mercedes, kërkon që të jetë kampioni në automjetet luksoze elektrike dhe premton 12 modele krejtësisht elektrike dhe 13 modele hibride deri në vitin 2025.

“Këtë vit, ne do të shesim 100 000 automjete elektrike tek klientët tanë. Deri në fund të vitit, më shumë se 200 000 vetura elektrike dhe hibride të grupit BMW do të jenë në rrugë”, theksoi pronari Harald Kruger, gjatë një fjalimi në Mynih, raporton ATA.

Në vitin 2013, prodhuesi bavarez paraqiti veturën e tij në seri të parë elektrike, modelin e vogël për qytet i3, por shitjet janë ende modeste.

Shumica e prodhueve të automjeteve janë duke u orientuar drejt teknologjive elektrike ndërkohë që nga Kina në Evropë, autoritetet publike shfaqin ambiciet e tyre ekologjike duke forcuar normat për mbrojtjen e ambientit.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Zbulohet periudha kur burrat janë më të mërzitshëm
Sulm kibernetik: Dalin sheshit të dhënat sensitive të 143 milion personave »
Article Logic
Execution time: 0.0079150199890137
array(1) { ["section"]=> string(66) "strategjia-e-bmw-deri-ne-2025-en-vjen-me-25-modele-elektrike-91541" }