Stresi gjatë pandemisë COVID-19, ja cili është shteti që konsumoi më shumë alkool

Publikuar tek: bota, më 11:56 06-07-2020 Stresi gjatë pandemisë COVID-19, ja cili është shteti që konsumoi më shumë alkool Ilustruese

Izolimi nga pandemia COVID-19 bëri që qytetarët të ishin më të stresuar, për shkak të humbjes së vendeve të punës apo pamundësisë për të lëvizur lirshëm.

Studimi i Institutit Qendror për Shëndet Shpirtëror nga Manheim dhe Klinika në Nurnberg të Gjermanisë ka treguar që gjatë muajve të izolimit është rritur edhe konsumi i pijeve alkoolike.

Sipas këtij studimi, rreth 35.5% e qytetarëve të moshuar në Gjermani kanë deklaruar se konsumuan më shumë alkool gjatë pandemisë.

Ky studim tregon që Gjermania ishte edhe vendi që konsumoi më shumë alkool gjatë pandemisë, edhe pse gjermanët e menaxhuan më mirë se shtetet e tjera përhapjen e virusit.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010081052780151
array(1) { ["section"]=> string(87) "stresi-gjate-pandemise-covid-19-ja-cili-eshte-shteti-qe-konsumoi-me-shume-alkool-212987" }