Studentët dhe pedagogët në protestë për Pr/ligjin e Arsimit të Lartë

Publikuar tek: aktualitet, më 11:33 25-03-2015 Studentët dhe pedagogët në protestë për Pr/ligjin e Arsimit të Lartë

Studentë dhe pedagogë janë duke protestuar përpara Kryeministrisë për projektligjin e Arsimit të Lartë të MASH që do të dorëzohet sot (25 mars, e hënë) në qeveri.

Studentët kundërshtojnë rritjen e tarifave dhe pohojnë se kjo reformë nuk mund dhe nuk duhet të kalojë për miratim. Edhe pedagogët e tyre janë kundër reformës në Arsimin e Lartë.

Drafti i Arsimit të Lartë, prej kohësh tashmë është kundërshtuar nga disa këshilla fakultetesh, sipas të cilëve ky projekligj vetëm për arismin e lartë nuk mund të jetë sepse cënon autonominë dhe financimin.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Shkatërrohet rrjeti i prostitucionit, prangosen 7 shqiptarë
Aksident në Has, plagosen 2 drejtuesit e mjeteve »
Article Logic
Execution time: 0.012174129486084
array(1) { ["section"]=> string(73) "studentet-dhe-pedagoget-ne-proteste-per-pr-ligjin-e-arsimit-te-larte-6880" }