Studimi i FRIKSHËM: Një në tetë pacientët 'e rikuperuar' nga Covid-19 vdesin pas 5 muajsh

Publikuar tek: bota, më 14:18 18-01-2021 Studimi i FRIKSHËM: Një në tetë pacientët 'e rikuperuar' nga Covid-19 vdesin pas 5 muajsh

Sipas një studimi më të fundit, një e treta e pacientëve të shëruar nga koronavirusi, mund të vdesin brenda 5 muajsh nga ndërlikimet e virusit.

Kërkimet nga Universiteti Leicester dhe Zyra për Statistikat Kombëtare (ONS) zbuluan se nga 47,780 njerëz të nxjerrë nga spitali në valën e parë, 29.4 përqind u kthyen në spital brenda 140 ditësh dhe 12.3 përqind vdiqën.

Efektet shkatërruese afatgjata të koronavirusit mund të bëjnë që shumë të mbijetuar të zhvillojnë probleme të zemrës, diabet dhe kushte kronike të mëlçisë dhe veshkave.

Autori i studimit Kamlesh Khunti, profesor i diabetit të kujdesit parësor dhe ilaçeve vaskulare në Universitetin Leicester, tha se ky ishte "studimi më i madh i njerëzve të nxjerrë nga spitali pasi u pranuan me Covid-19".

Profesor Khunti tha: "Njerëzit duket se po shkojnë në shtëpi, duke marrë efekte afatgjata, duke u kthyer dhe duke vdekur. Ne shohim se gati 30 përqind janë ripranuar, dhe kjo është shumë njerëz. Shifrat janë kaq të mëdha."

Studimi ende nuk është rishikuar nga kolegët dhe statistikat alarmante bazohen në të dhënat fillestare.

Por profesor Khunti tha se ishte i befasuar kur zbuloi se pacientët po ktheheshin në spital me një diagnozë të ndryshme dhe se shumë kishin zhvilluar komplikime të mëtejshme.

Ai shtoi: 'Ne nuk e dimë nëse është për shkak se Covid shkatërroi qelizat beta që prodhojnë insulinë dhe njerëzit dalin me diabet të tipit 1, ose nëse kjo shkakton rezistencë ndaj insulinës dhe ju zhvilloni tipin 2, por ne po shohim këto diagnoza të reja befasuese të diabetit."

Por numri i vërtetë i vdekjeve mund të jetë shumë më i lartë nëse mijëra të mbijetuar nga Covid-19 kthehen në spital me probleme serioze shëndetësore muaj pasi kishin kontraktuar për herë të parë sëmundjen.

Në dhjetor, ONS vlerësoi se një në 10 persona që u infektuan me koronavirus vuanin nga simptomat deri në 3 muaj ose më shumë.
Simptomat e zakonshme të Covidit të gjatë përfshijnë lodhje ekstreme, gulçim dhe probleme me kujtesën dhe përqendrimin.

Megjithëse vaksinat konsiderohen më të rëndësishme për të moshuarit, të cilët rrezikojnë më shumë të vdesin nëse infektohen me Covid-19, studimi tregon se po preken moshat më të reja.

Nën-70 vjeç u prekën nga problemet e mushkërive, zemrës, veshkave dhe mëlçisë dhe raste të reja të diabetit, javë apo edhe muaj pasi ishin shëruar nga Covid-19.

Por rreziqet ishin akoma më të mëdha për moshat mbi 70 vjeç, shkruan "Daily Mail".

Studiuesit e Leicester shkruan: "Individët e lëshuar nga spitali pas Covid-19 përballen me nivele të larta të vdekshmërisë, ripranimit dhe mosfunksionimit të shumë organeve krahasuar me nivelet e sfondit që ekzistojnë për këta individë dhe rritja relative e rrezikut nuk kufizohet vetëm te të moshuarit."

Duke iu përgjigjur studimit, Christina Pagel, drejtoresha e njësisë kërkimore operacionale klinike në University College London, shkroi në Tëitter: 'Kjo është një punë kaq e rëndësishme. Covid ka të bëjë me shumë më tepër sesa vdekjen. Një barrë e konsiderueshme e sëmundjes afatgjatë pas shtrimit në spital për Covid." 

Shefi i NHS, tha se spitalet kishin parë një rritje të madhe të pacientëve që nga Krishtlindja dhe shtoi se ka mjaft raste të reja për të mbushur një spital të tërë çdo mëngjes. Ai gjithashtu zbuloi se një e katërta e pranimeve janë persona nën moshën 55 vjeç. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « BE-ja shqyrton ‘pasaportat COVID-19’ për lëvizjen e qytetarëve
I shpërthen cigarja elektronike, 36-vjeçari djeg dorën dhe organet gjenitale »
Article Logic
Execution time: 0.011312961578369
array(1) { ["section"]=> string(93) "studimi-i-frikshem-nje-ne-tete-pacientet-e-rikuperuar-nga-covid-19-vdesin-pas-5-muajsh-235442" }