Studimi i frikshëm: Rritja e temperaturave në SHBA mund të shkaktojë mbi 2,000 vdekje fatale çdo vit

Publikuar tek: aktualitet, më 16:20 27-01-2020 Studimi i frikshëm: Rritja e temperaturave në SHBA mund të shkaktojë mbi 2,000 vdekje fatale çdo vit Foto ilustruese

Një ekip studiuesish ka zbuluar se rritja e temperaturave prej 1.5 ° C dhe 2 ° C në Shtetet e Bashkuara do të rezultojë në 1.600 dhe 2.100 vdekje nga dëmtimet që mund të pësojnë.

Sipas studiesëve më së shumti këto vdekje do të preknin burrat midis moshës 15 dhe 34 vjeç. Vdekjet do të vijnë kryesisht nga aksidente gjatë transportit, nga vetëvrasjet, mbytja dhe dhuna.

Për shkak se shkencëtarët parashikojnë se ndryshimi i klimës do të shkaktojë një rritje të temperaturave për dekadat e ardhshme, gjetjet janë shqetësuese.

Ngrohja globale do të sjellë ngjarje më ekstreme të motit, përfshirë valët e zgjatura të nxehtësisë. Këto ndryshime drejtohen kryesisht nga gazrat serë të prodhuara nga njerëzit.

Studimi i fundit të tanishëm dëshiron të zbulojë nëse temperaturat në rritje do të ndikonin në numrin e dëmtimeve fatale në SH.B.A.

Studiuesit zbuluan se një rritje prej 1.5 ° C ka të ngjarë të rezultojë në 1.600 lëndime shtesë fatale në të gjithë kontinentin amerikan, ndërsa një rritje prej 2 ° C do të rezultojë në 2.100 lëndime shtesë fatale. Shtetet me numrin më të madh të këtyre lëndimeve ka të ngjarë të jenë California, Texas, dhe Florida.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0069580078125
array(1) { ["section"]=> string(106) "studimi-i-frikshem-rritja-e-temperaturave-ne-shba-mund-te-shkaktoje-mbi-2-000-vdekje-fatale-cdo-vit-193306" }