Studimi i fundit gjerman: Ja cilët janë 'fajtorët' për disa raste të rënda të COVID-19

Publikuar tek: bota, më 16:12 01-10-2020 Studimi i fundit gjerman: Ja cilët janë 'fajtorët' për disa raste të rënda të COVID-19 Ilustruese

Një studim i fundit gjerman ka treguar se gjenet e trashëguara nga paraardhësit e Neandertalit mund të përfshihen në disa raste të sëmundjes së rëndë të pandemisë së COVID-19.

Ekipi i ekspertëve ekzaminuan një varg ADN-je që është shoqëruar me disa nga rastet më serioze të koronavirusit dhe i krahasuan me sekuencat e pasardhësit të Neandertalit.

Fija e ADN-së së gjendur në kromozomin 3, një ekip studiuesish në Evropë i kanë lidhur me variacionet e caktuara në këtë sekuencë me rrezikun e sëmundjes së COVID-19.

“Ne jemi dëshmitar se ekziston rreziku i segmenteve gjenetike”, tha Svante Paabo dhe Hugo Zeberg nga “Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology. Rezulton se këto gjene i trashëguan njerëzit modernë nga Neandertalët kur ndërlidhën rreth 60 mijë vjet më pare. Sot, njerëzit që trashëguan këtë variant gjeni kanë tre herë më shumë gjasa të kenë nevojë për ventilim artificial nëse infektohen me coronavirus”, tha Zeberg.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013351917266846
array(1) { ["section"]=> string(90) "studimi-i-fundit-gjerman-ja-cilet-jane-fajtoret-per-disa-raste-te-renda-te-covid-19-222345" }