Studimi i fundit që ‘shokoi’ shkencëtarët: Të prekurit nga kjo sëmundje mund t’i shpëtojnë koronavirusit

Publikuar tek: bota, më 20:59 23-09-2020 Studimi i fundit që ‘shokoi’ shkencëtarët: Të prekurit nga kjo sëmundje mund t’i shpëtojnë koronavirusit Ilustruese

Një studim i fundit i kryer nga Universiteti i Dukës të Karolinës së Veriut ka treguar se personat që i kanë mbijetuar etheve tropikale, që njihet si “Dengue Fever”, i cili shkaktohet nga pickimi i mushkonjave, rrezikohen shumë pak nga COVID-19.

Antitrupat që krijohen pas kësaj sëmundje, e cila ka simptoma të ngjashme me koronavirusin, janë shumë efikase dhe mbrojnë organizmin, duke parandaluar infeksionin dhe mund të neutralizojnë koronavirusin.

Studimi mori shkas nga analiza e situatës në Brazil, ku siç dihet numri i të prekurve dhe të vdekurve eshte shumë i lartë.

Autori kryesor i studimit, Dr. Miguel Nicolelis, tha për këtë studim se ekipi krahasoi shpërndarjen gjeografike të rasteve të koronavirusit me përhapjen e sëmundjes së shkaktuar nga mushkonjat në 2019 dhe 2020 dhe rezultatet ishin befasuese.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011871814727783
array(1) { ["section"]=> string(108) "studimi-i-fundit-qe-shokoi-shkencetaret-te-prekurit-nga-kjo-semundje-mund-t-i-shpetojne-koronavirusit-221415" }