Studimi i ri, niveli i detit do rritet me 3 metra në vitet e ardhshme

Publikuar tek: bota, më 14:38 22-07-2015 Studimi i ri, niveli i detit do rritet me 3 metra në vitet e ardhshme

Niveli i detrave do të rritet më shumë se 3 metra në vitet e ardhshme duke shkaktuar një katastrofë të vërtetë globale.

Sipas një studimi të ri të efekteve nga ngrohja globale, nivelet e ujërave do të rriten shumë më shpejt nga se mendohej më parë.

Studimi i bërë nga James Hansen, ish kreu i NASA për ndryshimet klimaterike tregon se Antarkdida pritet të shkrijë 10 herë më shpejt se sa parashikimet e mëparshme. Çka do të shkaktojë rritjen e nivelit të oqeaneve me 3 metra në 50 vitet e ardhshme.

Sipas këtyre parashikimeve, New York-u dhe qytete të tjera bregdetare do të bëhen të pabanueshme pas disa dekadave.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012472152709961
array(1) { ["section"]=> string(74) "studimi-i-ri-niveli-i-detit-do-rritet-me-3-metra-ne-vitet-e-ardhshme-16759" }