Studimi i tekstit / Zbulohet se kush është më i dhunshëm, Bibla apo Kurani

Publikuar tek: kulture-art, më 09:55 10-02-2016 Studimi i tekstit / Zbulohet se kush është më i dhunshëm, Bibla apo Kurani

Në një analizë për të gjetur nëse Kurani është më i dhunshëm se Bibla, ka rezultuar se vrasjet dhe shkatërrimi ndodhin më shpesh në tektin kristian se san ë atë islamik.

Inxhinjeri kompjuterik, Tom Anderson  analizoi të gjithë tekstin e Kuranit dhe librit Judeo-kristian për të gjetur se kush përmbante më shumë dhunë.

Në një postim blogu, Anderson shpjegon se “Projekti ishte frymëzuar nga debati publik i vazhdueshëm nëse terrorizmi i lidhur me islamikët fundamentalist reflekton diçka të trashëguar dhe të dhunshme të Islamit në krahasim me fetë e tjera”.

Duke përdorur sistemin kompjuterik e analizimit të tekstit që ai e ka quajtur “Odin Text”, u deshën vetëm 2 minuta për të analizuar dhe për të dalë në konkluzionin se Bibla është libri që përmban më shumë dhunë përkatësisht Bibla (Dhjata e Re) me 2.8% dhe Kurani me 2.1%. Por në Dhjatën e Vjetër përmendja e shkatërrimit dhe vrasjeve shkon në 5.3%.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0075588226318359
array(1) { ["section"]=> string(77) "studimi-i-tekstit-zbulohet-se-kush-eshte-me-i-dhunshem-bibla-apo-kurani-32192" }