Studimi i Universitetit të Merilendit: Ky është ilaçi i zakonshëm që ul rrezikun nga koronavirusi

Publikuar tek: bota, më 22:44 24-10-2020 Studimi i Universitetit të Merilendit: Ky është ilaçi i zakonshëm që ul rrezikun nga koronavirusi Aspirina

Universiteti i Merilendit në SHBA pas një studimi ka dalë në përfundimin se një dozë e vogël aspirine në ditë mund të ulë rrezikun e vdekjes nga koronavirusi të pacientëve që janë shtruar në spital.

“Gjetjet tona duhet të konfirmohen nga testet klinike dhe nëse konfirmohen do ta bënin aspirinën ilaçin e parë që shitet kudo që ul vdekshmërinë e pacientëve me Covid-19”, tha udhëheqësi i studimit, Jonathan Chow.

Sipas kërkuesve shkencorë amerikanë, aspirina e ul me 44% rrezikun e vdekjes së pacientit që është i lidhur me një respirator.

Ndërkohë në të gjithë botën vazhdojnë kërkimet për zhvillimin e vaksinës kundër koronavirusit, që shihet si mundësia e vetme për të shpëtuar nga pandemia.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Kjo është qyteza ku të gjithë duan Donald Trump, kush nuk e pëlqen shihet si ‘Delja e Zezë’
Ambasada e SHBA në Turqi paralajmëron amerikanët për kërcënime terroriste »
Article Logic
Execution time: 0.010639905929565
array(1) { ["section"]=> string(103) "studimi-i-universitetit-te-merilendit-ky-eshte-ilaci-i-zakonshem-qe-ul-rrezikun-nga-koronavirusi-225048" }