Studimi, ja nga se shkaktohet autizmi

Publikuar tek: bota, më 20:28 05-03-2015 Studimi, ja nga se shkaktohet autizmi

Sipas një studimi të kryer nga Këshilli i Kërkimeve Mjekësore, autizmi është pothuajse tërësisht gjenetik në origjinë.

Nga studimi ka rezultuar se në 74 dhe 98 përqind të rasteve autizmi ka ardhur si pasojë e përbërjes biologjike. Te 516 binjakë të cilët ishin pjesë e studimit u vu re se normat e Autism Spectrum Disorder (ASD), ishin më të larta te binjakët identikë të cilët ndajnë të njëjtën ADN.

Kjo do të thotë se kondicioni është më shumë i trashegueshëm se nga sa mendohej më parë. Studimi i publikuar në revistën shkencore JAMA Psychiatry, gjeti gjithashtu se gjenet ishin përgjegjëse edhe për sjelljen dhe tiparet e personave me autizëm.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.029595136642456
array(1) { ["section"]=> string(41) "studimi-ja-nga-se-shkaktohet-autizmi-5071" }