Studimi: Kujdes fëmijët, ky është limiti i sheqerit që duhet të konsumojnë në ditë

Publikuar tek: bota, më 17:09 28-08-2016 Studimi: Kujdes fëmijët, ky është limiti i sheqerit që duhet të konsumojnë në ditë

Sipas një studimi të ri, fëmijët nga mosha 2 deri në 18 vjeç nuk duhet të konsumojnë më shumë se 6 lugë çaji sheqer në ditë.

Studimi i “American Heart Association” thotë se gjashtë lugë çaji sheqer janë ekuivalente e 100 kalorive apo 25 gram. Problemet që lidhen me konsumin më të lartë se kjo normë janë rritja në peshë, obeziteti, kolesteroli jashtë normave dhe dëmtimi i mëlçisë, të gjitha këto shkaktojnë probleme kardiovaskulare.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « E pabesueshme si duket sot personi që kreu transplantin më të komplikuar të fytyrës (Video)
Michael Schumacher bën hapat e para me ndihmën e terapistit »
Article Logic
Execution time: 0.012233018875122
array(1) { ["section"]=> string(86) "studimi-kujdes-femijet-ky-eshte-limiti-i-sheqerit-qe-duhet-te-konsumojne-ne-dite-51114" }