Studimi mjekësor: 1 në 10 pacientë me koronavirus që humbin shijen dhe nuhatjen, nuk e rifitojnë më

Publikuar tek: bota, më 11:00 04-07-2020 Studimi mjekësor: 1 në 10 pacientë me koronavirus që humbin shijen dhe nuhatjen, nuk e rifitojnë më Ilustruese

Disa studime të fundit të ekspertëve të shëndetësisë thonë se disa pacientë të infektuar me koronavirus mund të mos e rifitojnë më ndjesinë e shijes dhe nuhatjes, nëse e kanë humbur gjatë periudhës kur kanë qenë të infektuar.

Nga hulumtimi i ri, një në 10 pacientë mund të ngelen pa këto ndjesi.

Studiuesit i mblodhën të dhënat e tyre nga pacientët italianë dhe zbuluan se 49 përqind, e kishin rikuperuar  plotësisht ndjenjën e tyre të nuhatjes ose shijes pas shërimit nga  virusi.

 Kjo, ndërkohë që vetëm 40% raportuan përmirësime ndërsa 10% thane se simptomat e tyre ishin përkeqësuar.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011432886123657
array(1) { ["section"]=> string(104) "studimi-mjekesor-1-ne-10-paciente-me-koronavirus-qe-humbin-shijen-dhe-nuhatjen-nuk-e-rifitojne-me-212786" }