Studimi, në 2070-ën myslimanët do të jenë shumicë

Publikuar tek: bota, më 12:19 05-04-2015 Studimi, në 2070-ën myslimanët do të jenë shumicë

Sipas një studimi të realizuar nga Peë Research Center, në vitin 2070, të krishterët do të jenë vetëm do të jenë në minoritet, ndërkohë që do të jetë besimi Islam që do të dominojë botën, i vetmi besim fetar që do të përhapet më shpejtë sesa shtimi i popullsisë.

Numri i myslimanëve në botë do të shtohet me një shpejtësi prej dy herë më shumë se rritja e popullsisë së botës në katër dekadat e ardhshme.

Sttudimi gjithashtu parashikon se ateistët, agnostikët dhe personat që nuk kanë lidhje me besimet fetare do të pakësohen në katër dekadat e ardhshme nga 16% në 13%.

Një studim tjetër i publikuar disa ditë më parë në SHBA, theksonte se ngjatë vitit 2050 besimtarët në përgjithësi do të shtohen, në kundërshti nga çfarë është thënë deri tani se besimet fetare po humbasin ndjekës të shumtë.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012819051742554
array(1) { ["section"]=> string(53) "studimi-ne-2070-en-myslimanet-do-te-jene-shumice-7860" }