Studimi: Personat që iu bezdisin në internet janë dështakë

Publikuar tek: bota, më 09:43 23-07-2015 Studimi: Personat që iu bezdisin në internet janë dështakë

Stusiuesit kanë vërtetuar atë që shume persona do të dëshironin të ishte e vërtetë; ata njerëz që iu bezdisin “online” shfaqin reflektimin e dështimit të tyre.

Interneti mund të jetë një vend i frikshëm, sidomos për femrat të cilat përjetojnë abuzime dhe komente negative 4 herë më shumë se meshkujt që sillen po njësoj.

Michael Kasumovic dhe Jeffrey Kuznekoff nga Universitetet e Uellsit dhe Majamit vendosën të investigojnë çfarë e nxit këtë tërbim në internet. Ata monitoruan sjelljen e 168 personave në rrjetet sociale dhe lojërat në rrjet.

Ajo që rezultoi ishte se personat të cilët janë abuzuar vetë më parë apo kanë dështuar në situata të ndryshme, janë më të prirur të sulmojnë, të tallin apo të ofendojnë të tjerët në internet.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011826038360596
array(1) { ["section"]=> string(63) "studimi-personat-qe-iu-bezdisin-ne-internet-jane-deshtake-16816" }