Studimi: Smartfonët i bëjnë adoleshentët më të depresionuar

Publikuar tek: bota, më 20:45 03-02-2015 Studimi: Smartfonët i bëjnë adoleshentët më të depresionuar

Adoleshentët janë më të depresionuar dhe kjo falë smartfonëve

Shkencëtarët në Universitetin e Bazelit në Zvicër kanë pyetur më shumë se 300 të rinj dhe vetëm 17% prej tyre kanë thënë se e fikin telefonin ose e vendosin në heshtje gjatë natës.

Shpërqëndrimi nga aplikacionet si WhatsApp, Instagram dhe Snapchat, e bëjnë të vështirë për të rinjtë shkëputjen nga telefoni, duke shkaktuar probleme me gjumin si dhe duke rritur shanset e zhvillimit të depresionit.

Privimi nga gjumi mund të çojë në depresion si dhe të shkaktojë çrregullime të tjera shëndetësore.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012111902236938
array(1) { ["section"]=> string(63) "studimi-smartfonet-i-bejne-adoleshentet-me-te-depresionuar-2262" }