Studiuesit gjejnë lidhjen mes injorantëve dhe thënieve të “thella” pseudo-filozofike

Publikuar tek: bota, më 17:02 11-05-2016 Studiuesit gjejnë lidhjen mes injorantëve dhe thënieve të “thella” pseudo-filozofike

A jeni stresuar ndonjëherë nga njerëz në mediat sociale që shpërndajnë shprehje “filozofike” që tingullojnë të thella dhe inteligjente por në fakt janë vetëm lojëra fjalësh?

Ka një përgjigje: Një studim ka treguar se ekziston një lidhje mes njerëzve me inteligjencë të ulët dhe shprehjeve pseudo-të thella që tingullojnë si thënie intelektuale. Sipas studimit këta persona ka të ngjarë të jenë më pak reflektiv, besojnë në teoritë konspirative, fenomene paranormale dhe mjekësi alternative.

Studiuesi Gordon Pennycook pyeti mijëra njerëz që postojnë shprehje në dukje bombastike por që nuk thonë asgjë të veçantë, duke gjetur lidhjen mes këtyre shprehjeve të “trasha” dhe njerëzve me inteligjencë të ulët.

pizap.com14229386298751.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.024689197540283
array(1) { ["section"]=> string(88) "studiuesit-gjejne-lidhjen-mes-injoranteve-dhe-thenieve-te-thella-pseudo-filozofike-40151" }