Studiuesit: Njerëzit dembel janë më inteligjent se ata aktivë

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 16:23 07-08-2016 Studiuesit: Njerëzit dembel janë më inteligjent se ata aktivë

Sipas një  studimi të  ri vërtetohet teoria se njerëzit dembelë janë më inteligjentë se ata aktivë.

Studimi amerikan mbështet idenë njerëzit aktivë mërziten më lehtë duke qenë se e lodhin më shumë mendjen e tyre.

Hulumtuesit shkencorë nga Universiteti Gulf Coast në Florida kryen një test të thjeshtë tek një grup studentësh.

Në pyetësorin “nevoja për njohuri” iu kërkua pjesëmarrësve të vlerësonin se sa dakord ishin me deklaratat “Më pëlqen shumë një detyrë që përfshin zgjidhje të reja të problemeve” dhe “Mendoj vetëm sa të vështirë mund ta kem”.

Hulumtuesit shkencorë, me në krye Todd McElroy, më pas përzgjodhën 30 “mendimtarë” dhe 30 “jo mendimtarë” nga grupi i studentëve.

Gjatë shtatë ditëve të tjera, të dyja grupet u pajisen me një monitorues në kyçin e dorës, e cila monitoronte lëvizjet dhe aktivitetin fizik të tyre, duke siguruar të dhëna të sakta se sa aktivë ishin, shkruan Independent.

Rezultatet treguan se grupi i “mendimtarëve” ishin më pak aktivë gjatë kësaj jave se “jo mendimtarët”.

Hulumtuesit shkencorë mendojnë se këto rezultate mbështesin idenë që jo-mendimtarët mërziten më lehtësisht, prandaj duhet të mbushin kohën me aktivitet fizik.  

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.023261070251465
array(1) { ["section"]=> string(66) "studiuesit-njerezit-dembel-jane-me-inteligjent-se-ata-aktive-49043" }