Studiuesit paralajmërojnë: Bëni kujdes nga dielli, dyfish numri i të prekurve nga kanceri

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 14:18 04-05-2015 Studiuesit paralajmërojnë: Bëni kujdes nga dielli, dyfish numri i të prekurve nga kanceri

Studiuesit amerikanë kanë paralajmëruar në këtë fillim sezoni të temperaturave të larta që njerëzit të tregojnë kujdes me ekspozimin në diell pasi rrit rrezikun e kancerit.

Nëqoftëse, lëkura ka vuajtur vetëm një herë djegien në diell, rreziku për kancer të lëkurës është dy herë më i madh. Sipas studiuesve njerëzit që janë ekspozuar vitin e kaluar në diell, kanë pasur këtë vit shqetësime me lëkurën. Por, jo gjithmonë problemet në lëkurë korrespondojnë me kancerin “melanoma”, pasi ato mund të jenë simptoma të shkaktuara nga ekspozimi intensiv në diell.

Dermatologët këshillojnë që nga ora 11:00-15:00 njerëzit të qëndroni në hije dhe të mbrojtur nga kapelja dhe syzet. Numri i njerëzve me kancerin e lëkurës është rritur 5 herë më shumë që nga viti 1970.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.051751136779785
array(1) { ["section"]=> string(93) "studiuesit-paralajmerojne-beni-kujdes-nga-dielli-dyfish-numri-i-te-prekurve-nga-kanceri-10337" }