Stuhi e fuqishme në SHBA, humbin jetën 2 fëmijë

Publikuar tek: bota, më 08:42 15-04-2019 Stuhi e fuqishme në SHBA, humbin jetën 2 fëmijë

Një stuhi e fuqishme ka përfshirë Teksasin në SHBA.  Si pasojë dy fëmijë kanë mbetur të vrarë, kur një pemë ra në një makinë, thanë autoritetet.

Fëmijët, të moshave 3 dhe 8, ishin në ulësen e pasme dhe prindërit e tyre në pjesën e përparme kur pema ra në automjetin e tyre rreth orës 3 të mëngjesit, tha kapiteni Alton Lenderman i Departamentit të Sheriffit, në qarkun e Angelinës.  

Fëmijët u shpallën të vdekur në vendngjarje, raporton CNN, transmeton Newsbomb.al.

Një studim paraprak i dëmeve zbuloi se një tornadë me intensitet të lartë të EF-3 dhe erëra deri në 140 km/h preku Robertson County, sipas një postimi nga Shërbimi Kombëtar i Motit në Forth Worth.

Ka pasur njoftime për plagosje të shumëfishta në qytetin Franklin të Qarkut Robertson, tha NËS, dhe CNN filial KËTX raportuar dëme atje.

I gjithë qyteti i Frenklinit dhe Bremondit fqinj mbetën pa energji elektrike. Në veri, breshëri goditi zonën Dallas-Fort Worth.

Teksasi po sheh fillimin e stuhive të rrezikshme dhe të rënda që parashikojnë të godasin pjesët e luginës së lumit Juglindor dhe Ohajo-s këtë fundjavë.

Qendra e Parashikimit të Stuhisë ka paralajmëruar një rrezik të moderuar (niveli 4 nga 5) për motin e ashpër.

mississippi-storm-damage-ap-mo-20190414_hpMain_16x9_992.jpg

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0065732002258301
array(1) { ["section"]=> string(53) "stuhi-e-fuqishme-ne-shba-humbin-jeten-2-femije-160468" }