Stuhi të fuqishme diellore kanë nisur të bombardojnë Tokën, shkencëtarët japin alarmin

Publikuar tek: bota, më 22:08 11-04-2018 Stuhi të fuqishme diellore kanë nisur të bombardojnë Tokën, shkencëtarët japin alarmin

Shkencëtarët kanë paralajëmruar për rrezikun që mund të vijë si pasojë e disa stuhive të fuqishme diellore që po vijnë drejt Tokës.

Tre njolla të zeza në Diell po lëshojnë flakërima të fuqishme që kanë nisur tashmë të bombardojnë planetin tonë dhe mund të shkaktojnë ndërprerjen e komunikimeve satelitore dhe të energjisë elektrike.

Qendra e Parashikimit të Motit Hapësinor (SWPC) në Shtetet e Bashkuara, ka nisur të monitorojë në kohë reale zhvillimet.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011686086654663
array(1) { ["section"]=> string(92) "stuhi-te-fuqishme-diellore-kane-nisur-te-bombardojne-token-shkencetaret-japin-alarmin-116558" }