Stuhia 'DENNIS' rrezikon Britaninë, qindra banesa të përmbytura

Publikuar tek: bota, më 17:49 16-02-2020 Stuhia 'DENNIS' rrezikon Britaninë, qindra banesa të përmbytura Shtepi e permbytur ne Herefordshire

Dëme të mëdha janë shkaktuar nga stuhia 'DENNIS' që ka goditur Britaninë e Madhe, ndërsa raportohen qindra banesa të përmbytura.

Në Uells rrëshqitjet e tokës janë të shumta, ndërsa një burrë është gjetur i vdekur pasi kishte rënë në lumin Taëe.

Shtëpi të shumta janë përmbytur edhe në Herefordshire, ku sipas qytetarëve stuhia dukej si 'tornado'.

Më shumë se 300 lajmërime për përmbytje janë lëshuar në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar.

Aktualisht ka 4 paralajmërime të mëdha për përmbytje në Angli dhe 2 në Uells, që do të thotë se ekziston rreziku për jetën.

Policia e Uellsit tha se shërbimet e urgjencës po punonin me organizatat vendore për të siguruar sigurinë e njerëzve në komunitete të dëmtuara nga përmbytjet, dhe për të minimizuar dëmtimet dhe përçarjet.

Janë ngritur qendra urgjente për ata që janë zhvendosur.

Ndihmësi i shefit të kontrollit Jennifer Gilmer vlerësoi profesionalizmin e punëtorëve të shpëtimit dhe i këshilloi njerëzit "të mos frikësohen".

Ndërkohë, në Herefordshire, këshilli tha se po punonte me shërbimet e urgjencës, Agjencinë e Mjedisit dhe partnerët shëndetësorë për të ndihmuar banorët.

Ata u bënë thirrje njerëzve të shmangin udhëtimet e panevojshme dhe të kontrollojnë fqinjët e tyre, dhe tha se "qendrat e pushimit" po krijohen për ata që duhet të evakuohen.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0087909698486328
array(1) { ["section"]=> string(67) "stuhia-dennis-rrezikon-britanine-qindra-banesa-te-permbytura-195402" }