Stuhia e fuqishme “Medicane” godet Mesdheun, rrezikohet edhe Shqipëria

Publikuar tek: aktualitet, më 07:33 28-09-2018 Stuhia e fuqishme “Medicane” godet Mesdheun, rrezikohet edhe Shqipëria

Një stuhi e fuqishme pritet të godase në Mesdheun lindor këtë fundjavë.

Sipas ekspertëve italianë kjo stuhi i përket kategorisë 1 ose 2, e cila do arrijë erëra që tejkalojnë shpejtësinë 160 km/ h. Uragani pritet të arrijë formën e tij të plotë, ditën e sotme, 28 shtator, ku pitet të godasë  brigjet Siciliane, zonat më të rrezikuara janë e Siracusa dhe Catania.

Lajmin e japin mediat e huaja, duke paralajmwruar rrezikun dhe bwjnw apel pwr marrjen e masave.

Sipas The Washington Post kjo pritet të ndikojë edhe në Shqipëri pasi gjatë fundjavës vendi ynë do të shoqërohet nga reshje të shumta duke rrezikuar edhe përmbytje kryesisht në jug të vendit ku edhe stuhia do të jetë më e dukshme.

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.017946004867554
array(1) { ["section"]=> string(74) "stuhia-e-fuqishme-medicane-godet-mesdheun-rrezikohet-edhe-shqiperia-135871" }