Suedi, jepet çmimi Nobel 2017 për Mjekësinë dhe Fiziologjinë

Publikuar tek: bota, më 10:57 02-10-2017 Suedi, jepet çmimi Nobel 2017 për Mjekësinë dhe Fiziologjinë

Është dhënë sot çmimi Nobel për fushën e mjekësisë dhe fiziologjisë në një ceremoni të zhvilluar në Stockholm, Suedi në Institutin Karolinska.

Shkencëtarët shpërndanë çmimin prej 8.2 milion Pound tre studiuesve Jeffrey C.Hall, Michael Rosbash dhe Michael W.Young.

Nobeli për Mjekësinë dhe Fiziologjinë këtë vit shkoi tek ata pasi kanë zbuluar mekanizmat molekulare që kontrollojnë rimin cikadian, orën e brendshme të trupit, që është themelore për shëndetin njerëzor.

Ditët në vazhdim çmimi Nobel do të shpërndahet dhe për fusha të tjera siç është Fizika me datë 3 tetor, Kimia me 4 tetor si edhe Letërsia me datë 13 tetor 2017.

10537779lpw-10537778-article-jpg_4603461.jpg

8334c9225a870c559872c2bdcc991a264a7b5b1d0358ce30fae69b689fa574e9_2.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Masakër në Las Vegas, të shtëna me armë në një koncert, 20 të vdekur e mbi 100 të plagosur (FOTO-VIDEO)
Bilanc tragjik në sulmin me armë në Las Vegas/ Mbi 50 të vdekur e 200 të plagosur, policia vret autorin »
Article Logic
Execution time: 0.012018918991089
array(1) { ["section"]=> string(65) "suedi-jepet-cmimi-nobel-2017-per-mjekesine-dhe-fiziologjine-94428" }