Sulm ajror në Siri, humbën jetën 4 persona, mes tyre 2 fëmijë

Publikuar tek: bota, më 20:09 22-01-2021 Sulm ajror në Siri, humbën jetën 4 persona, mes tyre 2 fëmijë Sulmet ajrore

Katër persona, përfshirë edhe dy fëmijë, janë vrarë mëngjesin e sotëm nga sulmet ajrore të Izraelit në provincën Hama në Siri, njoftoi agjencia e lajmeve shtetërore Siriane SANA.

Agjencia shtetërore e lajmeve SANA citoi një zyrtar ushtarak të pa përmendur të thoshte se sulmi i së premtes ndodhi pak para agimit kur aeroplanët luftarakë izraelitë fluturuan mbi Libanin fqinj.

Më vonë agjencia tha se “agresioni i Izraelit shkaktoi martirizimin e një familjeje, të nënës, babait e dy fëmijëve”, duke shtuar se katër njerëz të tjerë ishin plagosur dhe tre shtëpi ishin shkatërruar në zonën perëndimore të Hama.

Izraeli ka filluar qindra sulme kundër atyre që ai i quan objektiva ushtarakë të lidhur me Iranin në Siri gjatë viteve, por rrallë i pranon ose diskuton operacione të tilla. Irani dhe aleati i tij libanez Hezbollah kanë mbështetur presidentin sirian Bashar al-Assad në luftën civile duke furnizuar me furnizime ushtarake dhe luftëtarë.

Sulmi i së premtes ishte sulmi i parë i Izraelit ndaj Sirisë që kur Presidenti i SHBA Joe Biden mori detyrën. Izraeli ka justifikuar sulmet brenda Sirisë, duke pretenduar se Irani dhe Hezbollahu paraqesin një rrezik të sigurisë, raportojnë mediat e huaja.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Mutacioni afrikano-jugor i koronavirusit detyron kompanitë të nisin punën për përshtatjen e vaksinave, AstraZeneca do të prodhojë një version të ri të vaksinës
Elon Musk hap thesin: Jep 100 milionë dollarë për një ide të vetme »
Article Logic
Execution time: 0.012004137039185
array(1) { ["section"]=> string(66) "sulm-ajror-ne-siri-humben-jeten-4-persona-mes-tyre-2-femije-236016" }