Sulm i fuqishëm në Gaza, palestinezët lëshojnë 450 raketa drejt Izraelit

Publikuar tek: bota, më 12:45 05-05-2019 Sulm i fuqishëm në Gaza, palestinezët lëshojnë 450 raketa drejt Izraelit

Një sulm i madh ka ndodhur ditën e sotme në Gaza. Sipas BBC, ky është sulmi më i madh i viteve të fundit. Ushtarët palestinezë lëshuan me shumë se 450 raketa kundër shtetit Izrael në qytetin Gaza.

Sipas burimeve nga Izraeli qindra persona janë të humbur pas sulmeve ndërsa 4 të tjerë janë të vrarë.  

Sipas ministrisë e mbrojtjes në Izrael, 220 ushtarë palestinezë janë arrestuar nga izraelitët dhe pritet që situata të behet edhe me e nxehtë gjatë orëve në vijim.

Sulmet midis militanteve palestinezë dhe të shtetit izrael filluan në vitin 2004 dhe deri sot me shumë se 4000 raketa kanë sjell mijëra të vdekur dhe shumë shkatërrime në qytetin e Gaza.

Sipas BBC deri tani 2251 palestinezë kanë humbur jeten dhe me shumë se 4 mijë kanë emigruar drejt Greqisë, Egjiptit dhe Qiprosë.

59657084_559591744563757_2677616649665773568_n.png

59692402_977464025978274_9033340762166657024_n.png

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011366128921509
array(1) { ["section"]=> string(78) "sulm-i-fuqishem-ne-gaza-palestinezet-leshojne-450-raketa-drejt-izraelit-163032" }