Sulm kamikaz në një hotel LUKSOZ, 14 të vdekur e dhjetëra të plagosur

Publikuar tek: bota, më 11:53 16-01-2019 Sulm kamikaz në një hotel LUKSOZ, 14 të vdekur e dhjetëra të plagosur

Terroristët islamikë somalezë al-Shabbab kanë goditur sërish në Kenya, ku pas një sulmi kanë humbur jetën 14 njerëz dhe dhjetëra janë plagosur në një hotel luksoz.

Gjithashtu terroristët kanë marrë peng edhe shumë njerëz.

Gjatë natës është plagosur edhe një agjent i skuadrës speciale. ‘Forcat keniane kanë vrarë të gjithë ekstremistët islamik që kishin hyrë në hotel dhe në zonën tregtare përreth hotelit. Kenyatta nuk ka saktësuar se për sa agresorë bëhej fjalë.

Sulmi si fillim ka nisur me një shpërthim dhe më pas me shkëmbime zjarri nga ana e terroristëve.

Grupi i lidhur me al-Kaedën edhe në të kaluarën ka goditur Kenya. Sulmi ka filluar pasditen e djeshme në Riverside Drive, një rrugë në një lagje luksoze në Nairobi. Objektivi ishte kompleksi, në të cilin përveç njerëzve që qëndrojnë në hotel, ka edhe banka, zyra, restorante dhe bare.

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013383150100708
array(1) { ["section"]=> string(75) "sulm-kamikaz-ne-nje-hotel-luksoz-14-te-vdekur-e-dhjetera-te-plagosur-149013" }