Sulm kibernetik: Dalin sheshit të dhënat sensitive të 143 milion personave

Publikuar tek: bota, më 23:56 07-09-2017 Sulm kibernetik: Dalin sheshit të dhënat sensitive të 143 milion personave

Kompania amerikane e monitorimit të Kredive ka njoftuar se një sulm kibernetik i madh ka ekspozuar të dhënat sensitive të plot 143 milion amerikanëve.

Kompania me bazë në Atlanta thotë se “kriminelët” kanë hakuar aplikacionet e ueb-faqeve amerikane duke arritur të vjedhin të dhënat, ngjarje që ka ndodhur mes majit dhe korrikut.

Në njoftim thuhet se janë publikuar numrat e Sigurimeve Shoqërore, datat e lindjes, adresat dhe, në disa raste, numrat e patentës së shoferit. Po ashtu janë publikuar edhe numrat e kartave të kreditit për 209,000 konsumatorë amerikanë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0096540451049805
array(1) { ["section"]=> string(79) "sulm-kibernetik-dalin-sheshit-te-dhenat-sensitive-te-143-milion-personave-91545" }