Sulm me bombë në autobus, vdesin 35 persona, plagosen 27 të tjerë

Publikuar tek: bota, më 14:21 31-07-2019 Sulm me bombë në autobus, vdesin 35 persona, plagosen 27 të tjerë

Të paktën 35 persona kanë humbur jetën  dhe 27 të tjerë kanë mbetur të plagosur si pasojë e shpërthimt të një bombe në rrugë në perëndim të Afganistanit.

Viktimat ishin pasagjerë të një autobusi që po udhëtonte përgjatë autostradës lidhëse mes provincës së Farahut dhe qyteteve të Heratit dhe Kandaharit.

Pajisja e improvizuar eksplozive mendohet se ishte instaluar në rrugë nga luftëtarët talibanë.

Sikundër herët e kaluara, objektiv ishte popullsia afgane, zyrtarë të qeverisë ose forcat e huaja të sigurisë.

Shpërthimi ndodh një ditë pasi Kombet e Bashkuara publikuan një raport tronditës mbi jetët e humbura si pasojë e një konflikti që vazhdon prej 18 vjetësh.

sulm-bombe.jpg

afganistan-4.jpg

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013794898986816
array(1) { ["section"]=> string(70) "sulm-me-bombe-ne-autobus-vdesin-35-persona-plagosen-27-te-tjere-173946" }